BLOG

Czytanie na dywanie

Cykl spotkań dla najmłodszych czytelników w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilchowicach pt. “Czytanie na dywanie”. Dzieci poznały przygody dwóch braci Jano i Wito. To fantastyczna seria książek autorstwa Wioli Wołoszyn, logopedy i autorki bloga matkawariatka.pl Całość uzupełniają piękne ilustrację Przemka Liputa.

Ale Sztuka!

Ale Sztuka! to zajęcia, na których poznajemy dzieła sztuki zarówno z epoki prehistorycznej jak i nowożytnej czy zupełnie najnowsze dzieła sztuki współczesnej. Dzieci mają szanse poznać najciekawsze przykłady sztuki a następnie wcielić się w rolę artysty i spróbować stworzyć własną wizję jego dzieła 🙂 Poniżej kilka zdjęć z zajęć Ale Sztuka! w Prywatnej Szkole Anglojęzycznej

Od deski do deski

Cykl zajęć ze sztuki oparty na literaturze dla dzieci. “Od deski do deski” to warsztaty rodzinne dedykowane dzieciom w wieku od 0 do 4 lat oraz ich opiekunom. Podczas zajęć wybieramy najciekawsze (pod względem treści i formy graficznej) książki, czytamy ich fragmenty oraz na ich podstawie organizujemy zabawy ruchowe, działania muzyczne i plastyczne. W tym

Festiwal z Ikrą

Nasza fundacja po raz pierwszy wzięła udział w Festiwalu z Ikrą w Rybniku. Podczas warsztatów na rybnickim rynku dzieci tworzyły ryby z plastikowych butelek PET. Efekt pracy był zdumiewający. Nam podobało się, że młodzi Rybniczanie odkryli, że z odpadów i “śmieci” też można tworzyć dzieła sztuki.

Pająki słomkowe

Innym razem na kampusie w Rybniku nasza fundacja podczas niedzielnego pikniku dla rodzin stworzyła zajęcia podczas których tworzyliśmy pająki słomkowe. Choć dzieciom trudno było uwierzyć, że kiedyś w domach były takie ozdoby, uruchomiły swoją wyobraźnię i powstały piękne dzieła. Zobaczcie sami.

Latawce, dmuchawce, wiatr

“Piknik na kampusie” to nowa inicjatywa w Rybniku. Brałyśmy udział w pierwszej edycji. Podczas jednych z zajęć tworzyłyśmy z dziećmi latawce. Rodzice chętnie pomagali pociechom, a my z wielką radością patrzyłyśmy na fruwające za dziećmi latawce podczas całego pikniku.  

Świątecznie

To były pierwsze zajęcia Fundacji Nido. Odbyły się w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Podczas jarmarku świątecznego można było kupić prace dzieci (ceramiczne naczynia, ozdoby na choinkę, biżuterię i wiele wiele innych cudów) oraz wziąć udział w licznych zajęciach. Fundacja Nido zachęcała do stworzenia kartonowych ozdób na choinkę.

Domek na drzewie

W lipcu 2016 roku stworzyłyśmy cykl warsztatów architektonicznych organizowanych we współpracy ze Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych “Kulturalny Domek’. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy termin architektury ekologicznej i stworzyliśmy makiety domków na drzewie zainspirowanych Domkiem Orzeszkiem z Kanady. Zobaczcie efekty naszej pracy.

Warsztaty o architekturze

Te zajęcia były dla nas wielkim wyzwaniem. “Gniazdko – kryjówka” to nasz pomysł na warsztaty w Domu Dziecka w Rybniku. Młodzi projektanci poznali podstawy wiedzy o architekturze i sami zamienili się w młodych architektów. Po krótkiej lekcji z teorii postanowiliśmy stworzyć własne “gniazdka” za pomocą trójkątów z papierowych rurek. Byłyśmy pod wrażeniem zaangażowania wszystkich młodych